Cyklistická doprava
Finance Bezpečnost Legislativa Infrastruktura Marketing

Bezpečnost
Prevence krádeží kol

Kdysi opomíjený trestný čin krádeže jízdních kol nabývá v posledním období na významu. Meziročně sledujeme nárůst počtu krádeží kol v hodnotě nad 5 000 Kč. Průměrná cena jednoho odcizeného jízdního kola v roce 2013 byla 17 400 Kč.

Prevence krádeží kol

 

Zdroj: Policie ČR

 

Nejčastěji jsou odcizena kola v hodnotě 5 – 10 tisíc Kč, která lze snadno prodat; vlastníci nejsou motivováni k nahlášení odcizení policii (amortizace, nízká cena, vedeno jako přestupek nebo bagatelní trestná činnost, zpravidla není uzavřena pojistka nebo pojistná částka je příliš nízká, pravděpodobnost, že policie kolo najde, je minimální). Drahá kola (závodní, stavěná na míru apod.) jsou odcizena méně často, ale jsou častěji hlášena policii - jsou snáze dohledatelná díky individuální identifikaci.
Snížení počtu krádeží jízdních kol se dá docílit identifikací a registry jízdních kol, spojených s činností městské policie, dále bezpečným parkováním jízdního kola, zámky a dalšími preventivní programy.

Ministerstvo vnitra v rámci Programu prevence kriminality podporuje technické prvky zabezpečení jízdních kol v gesci obecní policie. Jedná se vždy o sadu zabezpečovacích prvků k odzkoušení použité metody, čtečku prvků zabezpečení, mini informační kampaň pro občany – majitele kol. Kolo je evidováno obecní policií a v mezinárodní databázi. Takto ucelený systém pak umožňuje dohledávat odcizený majetek po celé ČR. V současnosti (rok 2016) se aktivně, v rámci projektu Ministerstva vnitra, účastní značení 27 obecních a městských policií v ČR: Bílovec, Bruntál, Břeclav, Český Těšín, Domažlice, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Hlučín, Hranice, Jeseník, Karviná, Krnov, Kroměříž, Litovel, Nový Jičín, Opava, Orlová, Ostrava, Plzeň, Praha, Přeštice, Příbor, Rumburk, Rýmařov, Varnsdorf, Vítkov a Vsetín. 

Zdroj: JUDr. Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality MV ČR, tel.: 974 833 217, e-mail: tomas.konicek@mvcr.cz

Aktualizace stránky: 26.10.2016  ▫  Publikováno: 25.9.2012

Cyklodoprava.cz vznikla jako společný projekt Ministerstva dopravy a Centra dopravního výzkumu, v. v. i. Její realizace je součástí projektu Central MeetBike (3CE343P2) prostřednictvím programu CentralEurope, který je spolufinancován ERDF.

Logo Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. Logo Ministerstvo dopravy Logo: CentralEurope Logo: ERDF
frantisek.vomacka@cdv.cz
Logo Cyklostrategie pro Facebook