Cyklistická doprava
Finance Bezpečnost Legislativa Infrastruktura Marketing

Infrastruktura
Cyklocentra

Centrum pro městskou cyklistiku v Praze - Bajkazyl

Bajkazyl byl v Praze otevřen v červenci 2010. Bajkazyl je podle svých tvůrců místem, které chce přispět k překonávání bariér, jež Pražany zatím od používání kola odrazují. Kromě informací centrum poskytuje i praktickou pomoc. Při drobném defektu si mohou nyní pražští cyklisti zajít do svépomocné dílny nebo se poradit se zkušenými mechaniky. V budoucnu bude Bajkazyl fungovat jako komunitní a informační centrum pro vzrůstající počet lidí, kteří se chtějí po Praze pohybovat na dvou kolech, tak jak je to běžné v mnoha západoevropských městech.

Více na www.bajkazyl.cz

Bajkazyl Olomouc

V říjnu 2012 otevřel v Olomouci svou pobočku Bajkazyl Olomouc inspirovaný stejnojmenným spolkem působícím v Praze. Důvodem otevření olomouckého Bajkazylu byl zájem na vytvoření zázemí pro nadšence, kteří mají rádi stará a retro kola, ale také úmysl podporovat cyklo-komunitu v Olomouci. Bajkazyl nabízí řadu služeb mezi které patří servis všech typů kol, prodej starých repasovaných kol, půjčovnu kol se zaměřením na studenty i pro širokou veřejnost a také zázemí pro vlastnoruční opravy kol pro ty, kteří si zvládnou sami kolo spravit.

Cyklocentra: Bajkazyl Olomouc: Logo

Servis kol zajišťujeme pravidelně od úterý do pátku od 9:00 do 16:00 hodin případně kdykoliv jindy po telefonické či mailové domluvě. V rámci servisu jsme naprosto flexibilní, v případě jednoduchých oprav jsme schopni kolo spravit na počkání. Všem příchozím a čekajícím nabídneme pro zkrácení chvíle aktuální denní tisk, kávu, čaj, pivo nebo nealkoholické nápoje.

Prodejna starých kol závisí na aktuální nabídce kol, pravidelně je aktualizována nabídka na webových stránkách www.bajkazylolomouc.cz. Paleta starých kol sahá od veteránů z 20. a 30. let (značky Zbrojovka, Ahoj, Stadion) až po obyčejné „ukrajiny“, Favority, Liberty, Sobi nebo skládačky. V případě zájmu provádíme i repasy kol na přání zákazníků, případně sháníme kolo konkrétní značky nebo podle konkrétního přání zákazníka a upravíme jej podle jeho požadavků. Hlavním cílem je nabízet kola ve 100% funkčním stavu případně upravit je maximálně podle představ nových majitelů – na požádání můžeme osadit košík, nové brzdy, zvonek či další doplňky.

Vedle prodejny od října funguje také půjčovna kol (rent-a-bike), která nabízí široké spektrum starých kol, kde si vybere skutečně každý. Půjčovna je otevřena ve stejných provozních hodinách a kola je možno objednat také mailem nebo telefonicky. Půjčovné kol se pohybuje v rozpětí od 200,- Kč/den po 900,- Kč/6 měsíců, pro studenty jsou nabízeny speciální slevy. Více informací a ceník na webových stránkách.

Bajkazyl Olomouc se ale nehodlá zaměřit jen na sociální podnikání, ale také rozšířit svůj okruh zájmu na aktivní podporu cyklistické dopravy v Olomouci a prosazování kola jako běžného a běžně dostupného dopravního prostředku. V rámci osvěty připravujeme pravidelné popularizační přednášky, diskuse a prezentace, které představí svět starých kol i jejich praktické využití v dnešní cyklodopravě. Bajkazyl hodlá podporovat aktivity Centra Semafor, Olomouckých kolařů a dalších subjektů pod hlavičkou společné platformy KOLOMOUC. Ta má sloužit jako odrazový můstek a informační základna pro všechny, kteří se věnují cyklistice, mají zájem o kola nebo sledují novinky v legislativě, designu, cyklo-komunitách a chtějí se na rozvoji cyklo-komunity v Olomouci podílet.

První akcí, která představí zájemcům nové prostory Bajkazylu na Wurmově 7, je tzv. Bajkazyl rendez-vous v pondělí 26. 11. 2012. V rámci přednášek bude možné se seznámit se základními součástmi kola společně s návodem jak se o ně správně starat, budou představeny aktivity Centra Semafor a na závěr proběhne promítání „angažovaného“ filmu o alternativách v pražské dopravě Auto*mat režiséra Martina Marečka.

Základním mottem olomouckého Bajkazylu je: KOLA HROU!

Více informací na www.bajkazylolomouc.cz

BAJKAZYL OLOMOUC

Servis, prodej a půjčovna retro kol
Retro Bike Store, Repairs and Community
Wurmova 7, 772 00 Olomouc

Aktualizace stránky: 10.4.2017  ▫  Publikováno: 27.1.2012

Cyklodoprava.cz vznikla jako společný projekt Ministerstva dopravy a Centra dopravního výzkumu, v. v. i. Její realizace je součástí projektu Central MeetBike (3CE343P2) prostřednictvím programu CentralEurope, který je spolufinancován ERDF.

Logo Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. Logo Ministerstvo dopravy Logo: CentralEurope Logo: ERDF
frantisek.vomacka@cdv.cz
Logo Cyklostrategie pro Facebook