Cyklistická doprava
Finance Bezpečnost Legislativa Infrastruktura Marketing

Infrastruktura: Zázemí
Příklad DURA

Americký výrobce karosérií a náhradních součástek na automobily, firma DURA zakoupila v roce 1995 starý výrobní areál České zbrojovky v Blatné u Strakonic. Zařízení areálu pochází z 50. let, kdy sem velká část zaměstnanců dojížděla na kole. Nikoho proto nepřekvapí velké parkoviště pro jízdní kola přímo vedle vstupu do areálu. V roce 1995 bylo v dezolátním stavu, stejně jako vybavení areálu. Nový majitel se po odkoupení pustil do rekonstrukce, která mimo jiné zahrnovala i sanaci ekologických škod, včetně odvozu 4-5metrové vrstvy kontaminované zeminy. Celkovou opravou prošlo i parkoviště kol, kde se vyměnily stojany, opravily přístřešky a přibylo osvětlení. V tomto případě se jednalo o rozhodnutí majitele, který ustanovil také provozní řád, jehož součástí bylo i třídění odpadu, pořádek na pracovišti a podobně. Pořádek a vzhled areálu je součástí celkové image firmy DURA a tyto standardy jsou zavedeny na pracovištích po celé Evropě.

V současné době jezdí do závodu DURA v Blatné zhruba 40 lidí pravidelně a celoročně, v letní sezóně jejich počet stoupá ke stovce. U parkování je kladený důraz na bezpečnost a ochranu před počasím – cykloparkoviště je oplocené a navíc hlídané bezpečnostní agenturou. Pod přístřešky parkují i skútry, motokola a motorky. Rozptyl kol je veliký – od běžných tzv. „pleček“ až po špičková horská a silniční kola s pořizovací cenou okolo 70 000 Kč. Zaměstnanci používají stojany, které mají dvojí šíři (pro galusky a pro široké pláště horských kol nebo městská „balonová“ kola). Dnes jsou k dispozici dvě parkoviště (u každého vjezdu do areálu) s celkovou kapacitou cca 100 kol.

V případě firmy DURA bylo velkorysé parkoviště výsledkem tradičních zvyků, které podpořil nový majitel. Zahraniční firma také následovala své interní předpisy, které se týkají celkové image a podpory zaměstnanců.

Cyklodoprava: Příběhy cykloparkovišť: DURA #1 Cyklodoprava: Příběhy cykloparkovišť: DURA #2

Foto: Martin Teško

Foto: Martin Teško

Cyklodoprava: Příběhy cykloparkovišť: DURA #3

Stojany udrží prázdné kolo i bez dodatečné opory o stojánek. Foto: Martin Teško

Poslední aktualizace: 23. 11. 2010
Autorizace: Jitka Vrtalová

Aktualizace stránky: 19.5.2014  ▫  Publikováno: 25.11.2010

Cyklodoprava.cz vznikla jako společný projekt Ministerstva dopravy a Centra dopravního výzkumu, v. v. i. Její realizace je součástí projektu Central MeetBike (3CE343P2) prostřednictvím programu CentralEurope, který je spolufinancován ERDF.

Logo Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. Logo Ministerstvo dopravy Logo: CentralEurope Logo: ERDF
frantisek.vomacka@cdv.cz
Logo Cyklostrategie pro Facebook