Cyklistická doprava
Finance Bezpečnost Legislativa Infrastruktura Marketing

Infrastruktura: Zázemí
Příklad Zoologická zahrada hl. m. Prahy

Pražská zoo není „firmou“ v pravém slova smyslu. V jejím vlastnictví je 60 hektarový areál, o který pečuje na dvě stovky zaměstnanců. Kolo je přirozeným prostředkem pro rychlé přesuny areálem, zároveň jsou kola tichá a neruší zvířata ani návštěvníky. „Již v minulosti se tu kola využívala k přepravě po areálu, ale až před třemi a půl lety vedení rozhodlo, že se zavedou jednotná žlutá kola pro zaměstnance,“ říká tisková mluvčí Zoo Praha Jana Ptačinská Jirátová. Kola jsou stavěna tak, aby zvládla i velké převýšení (zahrada je umístěna na svahu v pražské Troji). V současné době má pražská zoo ve svém vlastnictví 55 služebních kol v jednotném žlutém designu s logem.

Parkoviště je umístěné před vstupem do zoo a je hlídané strážní službou. Přístřešek chrání zároveň také další dopravní prostředky, zejména vozíčky pro malé děti, které jsou zdarma k dispozici návštěvníkům. Několik zaměstnanců také používá kola na cestu do práce a v přístřešku jsou tak k vidění i různá neoznačená jízdní kola.

„Kola jsou efektivní a ušetří zaměstnancům čas,“ říká tisková mluvčí. Kromě toho kola přispívají k celkové image zoo jako ekologické organizace, která chrání přírodu.

Pražská zoo podporuje šetrnou dopravu i dalšími kroky – například ve svém areálu používá pro rozvoz materiálu a krmiva elektromobily nebo financuje provoz ekobusu, který slouží pro dopravu od nejbližší stanice metra.

 

Cyklodoprava: Příběhy cykloparkovišť: ZOO #1 Cyklodoprava: Příběhy cykloparkovišť: ZOO #2

Krytý přístřešek před vstupem do zoo slouží k uskladnění vozíčků pro návštěvníka a jízdní kola.
Foto: Jitka Vrtalová

Pražská zoo má také vlastní firemní kola, která slouží zaměstnancům k rychlému přesunu v rámci areálu.
Foto: Jitka Vrtalová

Cyklodoprava: Příběhy cykloparkovišť: ZOO #3 Cyklodoprava: Příběhy cykloparkovišť: ZOO #4

Na kola dohlíží pracovníci bezpečnostní služby.
Foto: Jitka Vrtalová

Zaměstnanecká kola v akci. Foto: Jitka Vrtalová

Poslední aktualizace: 26. 11. 2010
Autorizace: 26. 11. 2010 Jitka Vrtalová

Aktualizace stránky: 19.5.2014  ▫  Publikováno: 25.11.2010

Cyklodoprava.cz vznikla jako společný projekt Ministerstva dopravy a Centra dopravního výzkumu, v. v. i. Její realizace je součástí projektu Central MeetBike (3CE343P2) prostřednictvím programu CentralEurope, který je spolufinancován ERDF.

Logo Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. Logo Ministerstvo dopravy Logo: CentralEurope Logo: ERDF
frantisek.vomacka@cdv.cz
Logo Cyklostrategie pro Facebook