Cyklistická doprava
Finance Bezpečnost Legislativa Infrastruktura Marketing
Logo rozcestník: Ceskojede.cz Logo rozcestník: Cyklokonference.cz
Logo rozcestník: Asociace Cyklomest Logo rozcestník: BESIP

Cyklostrategie 2013

Schválenou Cyklostrategii 2013 najdete zde  [ 3,24 MB] .

Co přinesl rok 2013

31.12.2013
 
Novinky: Co přinesl rok 2013

Uplynulý rok 2013 byl mimořádně bohatý na novinky. Pojďme se společně podívat, co přinesl cyklistům, českým městům i organizacím zaměřeným na cyklistiku.

 • Jedním z nejdůležitějších kroků byla v květnu přijatá národní Cyklostrategie 2013. Cyklistická doprava i cykloturistika v ní dostaly jakýsi „jízdní řád“ na dalších sedm let. Perličkou zůstává, že schválení nové cyklostrategie bylo zároveň jedním z posledních kroků bývalé vlády Petra Nečase.
   
 • Ničivé povodně zasáhly na přelomu května a června celou západní část Česka a nechaly po sobě spoušť také na páteřních cyklostezkách vedoucích podél řek. Uprostřed hlavní turistické sezóny zůstala částečně neprůjezdná především Labská stezka. V Praze musel být evakuován Bajkazyl, uzavření metra způsobilo dopravní problémy. Stát okamžitě uvolnil zvláštní prostředky na opravy komunikací, díky kterým byly financovány také opravy cyklostezek.Během několika týdnů se tak většina dálkových tras opět mohla otevřít pro zahraniční i domácí návštěvníky.
   
 • Počátkem července byla založena Asociace měst pro cyklisty. K počátečním 23 zakládajícím členům se postupně přidávali další, dnes sdružuje prostřednictvím jednotlivých měst kolem 2 milionů osob. Sdružení už svými prvními kroky ukázalo, že je důležitým hráčem na poli podpory cyklistické dopravy.
   
 • Úspěchem skončila účast zástupců České republiky na největší konferenci o městské cyklistice Velo-city ve Vídni, pořádané v čerrvnu ve spolupráci města Vídně a Evropské cyklistické federace pro 1.400 účastníků z celeho světa. Česká republika se poprvé v historii konference prezentovala samostatným stánkem v prostoru pro vystavovatele. Zástupci českých měst, týmu národního cyklokoordinátora i neziskových organizací (NNO) vystoupili na seminářích před mezinárodním publikem. Své zástupce na Velo-city vyslaly také redakce několika českých novin.
   
 • Na jaře 2013 se v Jihomoravském kraji odstartovalo přeznačení cyklistických tras, které nově zahrnulo také značení mezinárodních dálkových tras EuroVelo na našem území. Další kraje připravují proznačení EuroVelo podle čerstvé metodiky značení, která vznikla v březnu 2013 a která definuje podobu žlutých cedulek zahrnujících také značky dálkových tras.
   
 • V květnu proběhl další ročník kampaně Do práce na kole, která se rozšířila do 11 měst Čech a Moravy. Podobně také kampaň Nakupuj na kole expandovala z Prahy do Olomouce a Liberce a stala se součástí celoevropské kampaně CycleLogistics.
   
 • Nejviditelnějšími aktivitami NNO zůstávají cyklojízdy. Hlavní vlna cyklojízd a dalších návazných akcí se konala na jaře a na podzim v rámci Evropského týdne mobility a zúčastnilo se jich celkem kolem dvou desítek tisíc lidí.

A co nás čeká v nejbližší době?

 • Praha a Brno avizují zájem o veřejné půjčovny kol (bike sharing systémy), obě města připravují studie mapující jejich zavedení do praxe. Začátkem ledna proběhne v obou městech akce za účasti zástupců Vídně, Bratislavy a Stockholmu – 14. 1. workshop v Brně a 13. 1. přednáška pro zástupce NNO v Praze. Příklady měst z Evropy by měly ukázat, na co se v praxi zaměřit a jakým způsobem může bike sharing pomoci veřejné dopravě ve městech.
   
 • V lednu bude spuštěna Cyklistická akademie – výukový program pro dopravní odborníky, který bude provázet současně probíhající soutěž O hlavní město cyklistů.
   
 • Nová aplikace ceskonakola.cz, která propojí aktivity českých NNO, slibuje ukázat na konkrétních příbězích uživatelů kol v českých a moravských městech, že městská cyklistika má v ČR, stejně jako v celé Evropě, před sebou dobré roky.

Poděkování patří všem organizacím i jednotlivcům, kteří se v tomto roce podíleli na tom, že kola si čím dál tím více hledají svoji cestu také v našich městech.

 

« seznam všech novinek

Aktualizace stránky: 1.1.2014  ▫  Publikováno: 31.12.2013

Cyklodoprava.cz vznikla jako společný projekt Ministerstva dopravy a Centra dopravního výzkumu, v. v. i. Její realizace je součástí projektu Central MeetBike (3CE343P2) prostřednictvím programu CentralEurope, který je spolufinancován ERDF.

Logo Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. Logo Ministerstvo dopravy Logo: CentralEurope Logo: ERDF
frantisek.vomacka@cdv.cz
Logo Cyklostrategie pro Facebook