Cyklistická doprava
Finance Bezpečnost Legislativa Infrastruktura Marketing
Logo rozcestník: Ceskojede.cz Logo rozcestník: Cyklokonference.cz
Logo rozcestník: Asociace Cyklomest Logo rozcestník: BESIP

Cyklostrategie 2013

Schválenou Cyklostrategii 2013 najdete zde  [ 3,24 MB] .

Labskou stezku v Ústeckém kraji navštívilo v loňské sezóně více než dvacet tisíc cyklistů

5.2.2014
 

Přes Ústecký kraj vede jeden z fenoménů šetrné dopravy a aktivní turistiky – Labská stezka. Aby kraj prokázal efektivní využití finančních prostředků při jejím budování, zakoupil v rámci projektu Turistika bez hranic tři automatické sčítače, které monitorují pohyb na stezce a shromažďují data o počtu cyklistů, bruslařů a pěších. Díky získaným údajům lze konstatovat, že jen v sezóně 2013 stezku využilo více než 20 tisíc lidí.

Sčítače byly na stezku nainstalovány v dubnu loňského roku a od této doby probíhá nepřetržitý monitoring. Nyní se sčítače nachází v lokalitách Děčín - Křešice, Velké Březno a Třeboutice nedaleko Litoměřic. „Data za období od dubna do prosince 2013 nás všechny překvapila. Dokládají, že stezka je opravdu využívaná a investice do ní rozhodně není zbytečná,“ říká Jan Szántó, radní Ústeckého kraje pro oblast zahraničních vztahů, cestovního ruchu a regionálního rozvoje.

Sčítač je umístěn v uzamykatelném kovovém sloupku s dřevěným krytem. Pomocí pyroelektrického čidla, které snímá tepelné záření lidského těla, jsou sčítáni všichni, kdo kolem projdou či projedou. Sčítání probíhá naprosto anonymně. Před tímto sloupkem je v povrchu stezky zabudována indukční smyčka, která umožňuje prostřednictvím elektromagnetických impulzů rozlišit cyklisty od pěších a bruslařů.

Za osm měsíců (květen – prosinec 2013) bylo na sčítačích zaznamenáno celkem přes 185 tisíc průchodů oběma směry. K nejfrekventovanějším dnům patří víkendy, nejnižší návštěvnost je ve středu.

 

Labská stezka (Elberadweg) je evropským cykloturistickým fenoménem s mezinárodním charakterem. Je vedena na území dvou států a sedmi spolkových zemí v rámci Německa a čtyř krajů v České republice. Z celoevropského pohledu je pak stezka součástí sítě dálkových cyklotras EuroVelo, konkrétně stezky EuroVelo č. 7 (nazývaná jako „Středoevropská“ nebo „Sluneční“ stezka) z North Cape v Norsku na Maltu. Do Ústeckého kraje přichází z Německa na hraničním přechodu v Dolním Žlebu, na českém území je pod názvem Labská stezka vedena jako cyklotrasa číslo 2. Z celkových cca 400 kilometrů na území České republiky připadá na Ústecký kraj 96 kilometrů. 

Vytvořeno s využitím zdroje na www.kr-ustecky.cz

Ke stažení

 

« seznam všech novinek

Aktualizace stránky: 10.4.2017  ▫  Publikováno: 5.2.2014

Cyklodoprava.cz vznikla jako společný projekt Ministerstva dopravy a Centra dopravního výzkumu, v. v. i. Její realizace je součástí projektu Central MeetBike (3CE343P2) prostřednictvím programu CentralEurope, který je spolufinancován ERDF.

Logo Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. Logo Ministerstvo dopravy Logo: CentralEurope Logo: ERDF
frantisek.vomacka@cdv.cz
Logo Cyklostrategie pro Facebook