Cyklistická doprava
Finance Bezpečnost Legislativa Infrastruktura Marketing
Logo rozcestník: Ceskojede.cz Logo rozcestník: Cyklokonference.cz
Logo rozcestník: Asociace Cyklomest Logo rozcestník: BESIP

Cyklostrategie 2013

Schválenou Cyklostrategii 2013 najdete zde  [ 3,24 MB] .

V Česku vznikla první nákupní cyklotrasa

24.7.2013
 
Novinky: V Česku vznikla první nákupní cyklotrasa foto 9

V Liberci vznikla nová tematická trasa s názvem „Na nákup na kole“. Cyklisty provede středem města k nákupnímu centru Géčko po ulicích s nejmenším provozem. Trasa zároveň slouží jako propojení páteřní cyklostezky kolem Nisy s dálkovou cyklotrasou Odra-Nisa.

 

 

 

 

 

Vedení centra, které je součástí obchodní zóny na okraji Liberce, chce přitáhnout cyklisty a vytvořit pro ně vhodné podmínky. Již dříve Géčko zřídilo parkovací stání, které zahrnuje cyklostojany nepoškozující kolo a boxy na mincový zámek. Parkovací stání zahrnuje i nabíjecí stanici pro elektrokola. Celý prostor je monitorován kamerovým systémem.  

Novinky: V Česku vznikla první nákupní cyklotrasa foto 1 Novinky: V Česku vznikla první nákupní cyklotrasa foto 5

Cykloboxy nabízejí bezpečné parkování a jsou určeny především pro dražší modely kol. Zaměstnanci centra mohou využít věšáky na kola uvnitř objektu.

Vedení centra tak podle vlastních slov chce využít potenciál zákazníků na kolech a dát jim najevo, že je vnímá jako rovnocennou skupinu. Cyklisté s nákupními košíky by zároveň měli ulevit zátěži, kterou způsobuje množství automobilů, jež sem každý den přijíždí.

Cyklisté mohou v Géčku využít také další služby. Cyklistické brašny, vybavení nebo další věci, které se návštěvníci obávají nechat u kola, je možné zanechat v jedné z úložných skříněk poblíž vchodu. V jejich blízkosti najdou návštěvníci také cykloturistickou nástěnnou mapu, nápojový automat či zásobník na pitnou vodu s kelímky, které mají cyklisti zcela zdarma. Pro případné defekty je možné zapůjčení nářadí od pracovníků bezpečnostní služby. Stejně jako na své návštěvníky, Géčko samozřejmě myslí i na své zaměstnance a nájemce. Pro ty je v prostorách objektu zřízeno parkoviště s háky na zavěšení kol.

Novinky: V Česku vznikla první nákupní cyklotrasa foto 2 Novinky: V Česku vznikla první nákupní cyklotrasa foto 3

Mapa a bezpečnostní skříňky slouží nejen cyklistům.

Nová tematická trasa je tak další službou pro zákazníky nákupního centra a navádí je po bezpečných cestách, aby se nemuseli přes Liberec proplétat v hustém provozu. Díky své poloze tak může být zároveň ideálním startovním místem pro víkendové výlety na kole na Ještěd, na zříceninu hradu Hamrštejn nebo do minipivovaru Krásná Studánka. Příznivci dálkové cykloturistiky se zase mohou vydat po cyklotrase Odra-Nisa až k Baltu.

Novinky: V Česku vznikla první nákupní cyklotrasa foto 7

Věděli jste, že…

Většinu nákupů lze odvézt na kole

V rakouském Grazu zkontrolovali nákup lidem, kteří odjížděli z hobbymarketů a velkých obchodů. Zjistilo se, že 94 % by pohodlně odvezlo své nákupy na kole, pouze zbývajících 6 % by potřebovalo auto. A skutečnost? Automobilem do obchodu přijely více než tři čtvrtiny zákazníků (77 %).

Městští cyklisté jsou dobrými zákazníky

Zažitým klišé je, že cyklisté málo utrácí. To už dávno neplatí a naopak prostředky ušetřené za provoz automobilu cyklisté spíše utratí např. za kvalitní potraviny. Jak ukázaly výzkumy v zahraničí, cyklozákazníci nakupují sice objemově méně, zato přicházejí do obchodu častěji a ve výsledku tak zde nechávají v průměru vyšší částky.

Užitečné odkazy

 

« seznam všech novinek

Aktualizace stránky: 24.7.2013  ▫  Publikováno: 24.7.2013

Cyklodoprava.cz vznikla jako společný projekt Ministerstva dopravy a Centra dopravního výzkumu, v. v. i. Její realizace je součástí projektu Central MeetBike (3CE343P2) prostřednictvím programu CentralEurope, který je spolufinancován ERDF.

Logo Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. Logo Ministerstvo dopravy Logo: CentralEurope Logo: ERDF
frantisek.vomacka@cdv.cz
Logo Cyklostrategie pro Facebook