Cyklistická doprava
Finance Bezpečnost Legislativa Infrastruktura Marketing

Rozhovor: Edvard Kožušník

8.11.2010
Rozhovory: Edvard Kožušník - europoslanec na kole

Edvard Kožušník - europoslanec na kole

Text a foto: Radka ŽÁKOVÁ - www.plzenskonakole.cz

Málokdo ví o tom, že známý plzeňský cyklocestovatel František Šesták napsal knihu o tom, jak v loňském roce podnikl cestu na kole z Prahy do Štrasburku s novopečeným europoslancem Edvardem Kožušníkem. Při vernisáži fotografií z cesty v mázhausu klatovské radnice se nedávno zeptala naše redaktorka Radka Žáková pana Kožušníka, jak tahle cesta začala a na jeho vztah ke kolu i cyklistům.

Radka Žáková: Na tuhle cestu na kole vás dostala jedna nerozvážná věta v předvolební kampani. Jak se to stalo?
Edvard Kožušník: Při jednom běžném rozhovoru s redaktorem MF DNES Viliamem Buchertem jsem řekl: „V případě, že budu zvolen, pojedu na první zasedání Evropského parlamentu do Štrasburku na kole.” A protože sliby se mají plnit, chtěl jsem svému slibu dostát.

Radka Žáková: Tahle větička se vám určitě po cestě nesčíslněkrát vybavila. Co vás při tom napadalo?
Edvard Kožušník: Že je lépe slibovat méně, aby to pak bylo možné splnit.

Radka Žáková: Jaký jste byl cyklista, než jste vyrazil na tuhle podelší cestu na bicyklu?
Edvard Kožušník: Na kole jsem nejezdil, vlastně jsem ani kolo neměl a tak jsem si ho musel pořídit.

Radka Žáková: Vybíral jste sám, nebo vám někdo pomáhal?
Edvard Kožušník: Naštěstí mám kamarády, kteří mi s tím pomohli. Jeden z nich, co dělá v AUTHORu mi pomohl s kolem i výbavou. Komické na tom bylo, že o tom, jakou jsem téhle české firmě udělal reklamu v Evropě, se majitelé dověděli až z nějakých novin v Číně.

Radka Žáková: A co fyzička? Na takovou cestu většina cyklistů aspoň trochu trénuje...
Edvard Kožušník: Přiznám se, že na trénink na kole už mi nezbyl čas. Já ale sportuju, jsem ze sportovní rodiny. Babička se dokonce dostala na mistrovství Evropy v kanoistice, maminka utekla k veslování, takže jsem na vodě začínal i já. Ve čtrnácti jsem trénoval s Martinem Doktorem na kajaku, dokonce jsem ho i porazil, než přesedlal na kanoj. Léto jsem trávil na vodě, zimu na lyžích a celý rok jsem hrál volejbal, vlastně až do roku 1989. Před čtyřmi lety jsem přesedlal na plážový tenis. Dnes jsem prezidentem Asociace plážového tenisu ČR. Sport je součástí mého života.

Radka Žáková: To je docela odvážné. Ze zkušenosti s cyklisty nováčky vím, že před takovou cestou se musí aspoň trochu osedět zadek, jinak bolí.
Edvard Kožušník: To už teď také vím...

Radka Žáková: Co vás nejvíce překvapilo po dojezdu do Štrasburku?
Edvard Kožušník: Asi nejvíc ten obrovský zájem médií. Museli jsme udělat takovou improvizovanou tiskovku, na kterou přišlo asi tak sto novinářů. To mne opravdu dostalo.

Radka Žáková: Změnila tahle dlouhá cesta nějak váš pohled na cyklisty?
Edvard Kožušník: To ano, jsem k nim teď jako řidič auta ohleduplnější. Když si vzpomenu, jak jsem málem dva až třikrát skončil v příkopě, předjíždím je opatrněji.

Radka Žáková: Vy jste z Olomouce, to je cyklistické město, jezdil jste tam?
Edvard Kožušník: Ano, jezdil. Většinou na tréninky. V Olomouci je to nějak samozřejmé, je tam rovina, takže tam kolo používá dost lidí.

Radka Žáková: A jezdíte na kole i teď?
Edvard Kožušník: Při mém pracovním režimu to není zrovna jednoduché, ale ve Štrasburku jezdím na skládacím elektrokole. Lehce ho složím do auta, takže ho mohu mít po ruce, když je potřeba.

Radka Žáková: Děkuji Vám za rozhovor a přeji hodně šťastných kilometrů v sedle.

S europoslancem Edvardem Kožušníkem si v Klatovech povídala Radka Žáková. Pokud byste se chtěli o cestě Edvarda Kožušníka s Františkem Šestákem dovědět více, můžete si napsat o knihu Na kole do Evropského parlamentu, kterou František Šesták o společné cestě napsal.Celou verzi rozhovoru najdete na www.plzenskonakole.cz


Ing. Radka ŽÁKOVÁ (cykloRADKA) – cykloprůvodkyně a cyklonovinářka žijící v Plzni. Pohybuje se téměř výhradně na kole či s kolem, to když musí sednout do vlaku. Je členem pracovního týmu národního cyklokoordinátora, kde má na starosti komunikaci s médii, PR a marketing cykloturistiky. Své postřehy zpracovává také do podoby článků zveřejňovaných na www.cyklostrategie.cz, ale také i na regionálním informačním portále pro cyklisty plzenskonakole.cz . Ilustruje je množstvím vlastních fotografií z terénu vizuálně doplňujících text obrazem. Je autorkou pravidelných cykloprohlídek na kole po Plzni a okolí v doprovodu průvodce a editorkou newsletteru národního cyklokoordinátora. Píše články o cyklistice pro portál cyklostrategie.cz a pro časopis Cykloturistika. S kolegy z o.s. Plzeňsko na kole se snaží zlepšit podmínky pro cyklisty na Plzeňsku, zejména v oblasti parkování kol. Realizuje projekty pro podporu cykloturistiky s cíleným marketingem.

 

Rozhovory jsou realizovány v rámci projektu Central MeetBike, prostřednictvím programu CentralEurope, který je spolufinancován ERDF.

 

« další rozhovory

Aktualizace stránky: 7.12.2010  ▫  Publikováno: 8.11.2010

Cyklodoprava.cz vznikla jako společný projekt Ministerstva dopravy a Centra dopravního výzkumu, v. v. i. Její realizace je součástí projektu Central MeetBike (3CE343P2) prostřednictvím programu CentralEurope, který je spolufinancován ERDF.

Logo Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. Logo Ministerstvo dopravy Logo: CentralEurope Logo: ERDF
frantisek.vomacka@cdv.cz
Logo Cyklostrategie pro Facebook