Cyklistická doprava
Finance Bezpečnost Legislativa Infrastruktura Marketing

Ze světa
Inspirace - zahraniční města

Inspirace – zahraniční města - část I. - články

Články převzaty z jiných webů, pokud není uvedeno jinak tak z NaKole.cz a plzenskonakole.cz

Město Název článku
Amsterodam Amsterdam – evropská metropole cyklistů
Barcelona Barcelona se (taky) zbláznila
Bern Bern je/není jako Praha aneb zážitky z Bernu na kole
Brémy Brémy a cyklisté
Budapešť Kde vázne budapešťská veloruce?
Freiburg Freiburg – německý ráj pro cyklisty
Hamburk Hamburk a cyklisté? Skvělé soužití
Kodaň Zimní Kodaň
Londýn Pohlednice z Londýna
Londýn na kole: Svoboda města
Lucemburk Lucemburk na kole - půjčovny vel’oh!
Lyon Lyon nabízí lidem k využití 2000 kol, aby odlehčil dopravě
Mnichov Mnichov na kole žije i v mrazivých dnech
New York Jak se v NY jezdí na kole (RESPEKT)
Norimberk Norimberk: Může se cyklisticky srovnávat s Mnichovem?
Paříž Bude pařížský Vélib vzorem pro další evropská města?
Pařížané si pochvalují nový systém volně dostupných kol
Portland Portland: Cyklistický sen
Vasteras Västerås – město cyklistů
Vídeň

Cyklistický průvodce Vídní

Nebe, peklo, ráj. Jak se jezdí cyklistům v Mnichově, Praze a Vídni (IDNES.cz)

Inspirace – zahraniční města - část II. - videa

Odkaz Popis
www.youtube.com Na kole po Paříži v cyklopruzích:
www.youtube.com Kodaň
www.youtube.com Utrecht - Nizozemsko

Inspirace – zahraniční města - část III. - fotogalerie

Taktéž se můžete nechat inspirovat fotogaleriemi z cyklu Lidé na kolech.

Inspirace – zahraniční města - část IV. - cyklostránky

Odkaz Popis
www.nyc.gov/...bikemain
www.nyc.gov/...bikemaps
New York - stránka o cyklistice a cyklomapa
radlhauptstadt.muenchen.de Mnichov - stránka zaměřená na cyklostické aktivity

Inspirace – zahraniční města - část V. - Cyklistická Vídeň

Vídeň je často srovnávána s Prahou. Město, které leží nedaleko od našich hranic, má hodně obyvatel českého původu a je tak velikostí i způsobem života s Prahou nejlépe srovnatelné. Proto zde informace o cyklistické Vídni uvádíme v samostatné sekci. Vídeň bude hostit v červnu 2013 největší evropskou cyklokonferenci Velo-city 2013 a na tuto velkou cyklistickou událost se již teď řádně připravuje.

Vídeň byla v roce 2010 opět zvolena městem, kde se žije nejlépe na světě. Velkou měrou k tomu přispívá fakt, že město intenzivně podporuje cyklodopravu. Má téměř 1200 kilometrů komunikací uzpůsobených pro cyklisty. Vídeň staví každoročně nové kilometry cyklostezek a od roku 2010 podporuje finančně pořízení elektrokola. Jízdní kolo je ve Vídni plnohodnotným dopravním prostředkem, který využívá široké spektrum obyvatel k dopravě – a zdaleka ne jen jako sportovní náčiní pro volný čas. Níže jsou pak uvedeny zajímavé odkazy:

  1. Vídeň: tisíc kilometrů cyklotras a především kvalitní veřejný prostor
  2. Veřejná půjčovna kol Citybike ve Vídni je stále populárnější
  3. Město Vídeň podporuje elektrokola
  4. Vídeň zavádí šrotovné pro cyklisty

Zdroj: Auto*Mat

Inspirace - švýcarský a dánský model cyklistiky ve městech - část VI.

Dále se naše města mohou inspirovat švýcarských, nebo dánským modelem výstavby cyklistické infrastruktury.

A proč dva modely? Často je slýcháno z mnoha stran, že Česko se nikdy nemůže srovnat z Dánském, či Nizozemskem. Není to pravda! Jsou přeci regiony, kde tyto možnosti máme – třeba v Pardubicích. Ale pak jsou zase jiné regiony, kde je opravdu reliéf poněkud kopcovitější, třeba v Brně, či v Praze. Pak tedy srovnávejme Brno a Prahu s jinými městy, například švýcarskými. Bern, Zurich, nebo Luzern mohou inspirovat dopravní odborníky v tom, že za málo peněz lze hodně udělat. Švýcaři totiž dokáží velmi úspornými opatřeními vhodně regulovat dopravu tak, aby pohyb po městě byl bezpečný a pohodlný.

Švýcarský model je vhodnější pro většinu českých měst. Je finančně a prostorově méně náročný a je snazší jej budovat postupně – tam, kde opatření zatím není, pokračuje cyklista ve společném provozu s motoristy. Tím je zajištěna návaznost v každé fázi budování systému. Dánský model by bylo možné uplatnit pouze v některých českých městech, a to jen ve spojení s celkovou dopravně-urbanistickou koncepcí, jež by cyklistické dopravě přiřkla zásadní význam.

Společným znakem pro Česko, Dánsko a Švýcarsko jsou zelené koridory, které jsou pro cyklisty nejpříjemnější, ale neřeší plošnou obslužnost, tedy nedovolují všem obyvatelům města dostat se na kole rychle, plynule a bezpečně například do zaměstnání. To naopak umožňují opatření navázaná na síť komunikací využívaných i motoristy. Zatímco Dánové budují pro cyklisty jednosměrné vyvýšené pásy po obou stranách komunikace, a oddělují tak cyklisty od pěších i motoristů, Švýcaři vyznačují pruhy pro cyklisty přímo ve vozovce. Oba modely však mají společné rysy, kterými převyšují české řešení: cyklisté jsou odděleni od pěších, mají stejná práva přednosti v jízdě jako motoristé a na všech křižovatkách mají vyřešena všechna odbočení.

V případě cyklodopravy často postačí velmi jednoduchá řešení, která v první řadě upozorňují na prostor, ve kterém se lidé na jízdních kolech běžně pohybují a vyskytují. Nyní jsou švýcarská města přívětivá především pro tzv. poklidnou dopravu a to se odráží v kvalitě života. Jsou to klidná města i za běžného pracovního dne. Součástí většiny hlavních městských komunikací jsou cyklistické pruhy v hlavním dopravním prostoru se zvýrazněním pohybu křižovatkou. Stezku snad kromě území kolem řek ve městech neuvidíte ani jednu. Překvapí vás některá velmi jednoduchá řešení, která v první řadě upozorňují na prostor, ve kterém se cyklisté běžně pohybují. Když podobná opatření navrhnete v českém veřejném prostoru, vedou k nepochopení ani ne tak ze strany veřejnosti, ale především ze strany konzervativních dopravních odborníků.

Ke stažení:

Aktualizace stránky: 18.4.2017  ▫  Publikováno: 1.9.2011

Cyklodoprava.cz vznikla jako společný projekt Ministerstva dopravy a Centra dopravního výzkumu, v. v. i. Její realizace je součástí projektu Central MeetBike (3CE343P2) prostřednictvím programu CentralEurope, který je spolufinancován ERDF.

Logo Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. Logo Ministerstvo dopravy Logo: CentralEurope Logo: ERDF
frantisek.vomacka@cdv.cz
Logo Cyklostrategie pro Facebook